Údržba a užívaní výrobků
Děkujeme Vám, že jste si zakoupili výrobek TRIMM.
Naleznete zde informace, jak o výrobky TRIMM správně pečovat a používat. Naše výrobky jsou vyrobeny ze značkových, funkčních, moderních materiálů, které v některých případech vyžadují speciální údržbu. Nemusíte se ale obávat, údržba je jednoduchá, stačí jen dodržet pár základních pravidel. Při jejich dodržení Vám budou naše výrobky dlouho a plně funkčně sloužit.
Uvedené postupy při péči jsou pouze pomocné, při praní, čištění a údržbě se prioritně řiďte podle štítku s instrukcemi na produktu, jelikož jednotlivé postupy se mohou produkt od produktu mírně lišit.
ZÁKLADNÍ ZÁSADY
- Než začnete svůj textilní výrobek používat, doporučujeme je vyprat. Zbavíte tím výrobek apretury materiálu a případných nečistot, které se mohly na výrobek dostat v procesu výroby, nebo skladování.
- Vždy se řiďte symboly pro ošetřování výrobku uvedenými na etiketě výrobku.
- Při praní v pračce je nutno odstranit vše, co by mohlo materiál mechanicky poškodit. Pozor na zapomenuté věci v kapsách, či jiné výrobky prané současně. Zapněte všechny zipy, knoflíky, háčky i suché zipy, které mohou poškodit jemné materiály.
- Výrobky perte, sušte a žehlete obrácené na rubovou stranu.
- Výrobky perte odděleně od ostatních textilií, s druhy shodného charakteru a odstínu.
- Dodržujte doporučenou teplotu praní, většinou je to 30°C, nespoléhejte na svůj subjektivní pocit.
- Většinu výrobků z funkčních materiálů není třeba žehlit, jelikož syntetické materiály jsou velmi málo mačkavé. Pokud se přece rozhodnete výrobek vyžehlit, nikdy nepřekračujte teplotu uvedenou na etiketě výrobku!
- Pro praní funkčních materiálů používejte výhradně tekuté prací prostředky, ideální ty, které jsou na ně speciálně určeny.
- Při praní funkčních materiálů do praní nepřidávejte žádné jiné přísady, jako jsou bělidla, změkčovače vody nebo aviváž. Bělidla a změkčovače vody mohou způsobit změnu barevného odstínu výrobku, nebo jej dokonce až zničit. Aviváže vytvářejí na povrchu vláken film, který zbavuje vlákna jejich funkčních vlastností, u membrány ucpávají jejich póry, čímž snižují, popřípadě až zcela eliminují paropropustnost membrány, mohou ji také trvale znehodnotit.
- Po praní je nutno oblečení důkladně vymáchat, aby se co nejlépe odstranily zbytky pracího prostředku a nečistot.
- Výrobky po oprání nenechávejte v pračce, ale je hned vyjměte a začněte sušit.
- Výrobky nikdy nesušte na přímém slunci, radiátorech nebo jiných topných tělesech. Může to způsobit nejen změnu barevného odstínu výrobku, ale také trvalé poškození jeho funkčních vlastností.
- Mokrý nebo znečištěný výrobek nenechávejte zbytečně delší dobu složený v batohu či jinde.
- Membránové výrobky nenechávejte vystavené přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám.
- Membránový výrobek, který neplánujete delší dobu používat, je ideální vyčistit a skladovat zavěšený na tmavém místě, například ve skříni nebo šatníku. Pokud výrobek musíte skladovat složený, dbejte na to, aby nebyl vystaven přílišnému tlaku, například vrstvě šatstva nad ním.
- Deodoranty, parfémy a jinou kosmetiku nikdy neaplikuje přímo na výrobek.
- Přestože mají výrobky antipillingovou úpravu, která pouze snižuje vlastnost střiže žmolkovat, k určitému žmolkování vlivem mechanického namáhání u výrobků dochází. Žmolkování je přirozenou vlastností střiže a je vyváženo funkčností a komfortem. Toto tvrzení je garantováno výrobcem materiálu. Tato vizuální záležitost nemá vliv na funkčnost výrobků a nemůže být předmětem reklamace.
Návod na užívání a údržbu textilních výrobků
INFORMACE O NEJČASTĚJI POUŽÍVANÝCH MATERIÁLECH
COTTON / BAVLNA Nejpoužívanější oděvní materiál. Bavlna má kromě příjemného omaku a savosti i některémenší nevýhody jako pozvolné blednutí barev nebo mačkavost. Teplota při které docházíke srážení je 95C.
ORGANIC COTTON / ORGANICKÁ BAVLNA Se získává pěstováním bavlníkových rostlin bez genetických úprav a pěstováním bez použití pesticidů. Takto můžeme hovořit o pozitivním vlivu na životní prostředí, kdy se při pěstování zpracování bavlny nepoužívá již takové množství chemických přípravků.
PIMA COTTON / PIMA BAVLNA Ryzí pima bavlna je pro svou dlouhotrvající jemnost a lesk velmi oblíbený materiál. Vysoce kvalitní pima bavlna je pečlivým způsobem ručně vybírána, barvena a produkována v souladu s přísnými ekologickými normami.
COTTON STRETCH / STREČOVÁ BAVLNA Elastická vlákna obsažená v tomto výrobku dodávají spotřebiteli při používání větší pohodIí a materiál se lépe přizpůsobuje tvaru postavy.
100% LINEN / 100% LEN Materiál z přírodního Iněného vlákna pro svou eleganci a lehkost často označovaný jako"letní kašmír". V materiálu se mohou objevit drobné rozdíly v síle příze nebo odstínu barvy. Výskyt těchto drobných rozdílů je pro přírodní materiál jakým len je zcela charakteristická vlastnost a nejedná se o vadu. Len je velmi lehký a příjemný materiál. Má tendenci se mačkat.
LINEN - COTTON/ LEN - BAVLNA Kombinace přírodních materiálů vám během používání jistě přinese příjemný požitek. Vzhledem k přírodnímu původu Inu se však mohou v materiálu vyskytnout drobné nerovnosti, nebo dojít k barevnostním odchylkám, což je pro přírodní materiály charakteristickým průvodním znakem, který nelze považovat za vadu výrobku.
WOOL & CASHMERE / VLNA & KAŠMÍR Přírodní materiály mají své charakteristické vlastnosti. VIna i kašmír mají výbornou tepelnou izolaci a oproti bavlně až několikrát menší nasáklivost (schopnost absorbce vlkosti),což ji v chladném počasí řadí mezi velmi oblíbené textilní materiály. Při ošetřování pozor!Lázeň o vyšší teplotě jak 30C způsobí nenávratnou změnu-sražení materiálu
SILK / HEDVÁBÍ Velmi příjemný, lehký materiál, s vynikající stálobarevností. Díky své velmi jemné struktuřeje nutné s hedvábím zacházet opatrně a předcházet tření.
VISKÓZA A UMĚLÉ HEDVÁBÍ Měkký a stálobarevný materiál, lehký materiál, s vynikající stálobarevností. Při praní, ale srážejí, a proto je nutné tyto materiály prát ve studené vodě a žehlit při nízké teplotě. Nenapařovat ! Neždímat ! Tyto materiály jsou hořlavé a při tření může docházet ke statickým elektrickým výbojům.
SYNTETICKÁ VLÁKNAPOLYESTER, NYLON, LYCRA Velmi odolné materiály. S velmi nízkou mačkavostí a vysokou stálobarevností. Jsou citlivé na vysoké teploty. Perte pouze ve studené vodě žehlete při nízké teplotě Po rubu. Pozor ! Syntetické materiály įsou hořlavé a mají schopnost udržovat statickou elektřinu.
STRETCH / STRETCH Elastická vlákna obsažená v tomto výrobku dodávají spotřebiteli při používání větší pohodlí a materiál se lépe přizpůsobuje tvaru postavy.
OŠETROVÁNÍ ODĚVŮ S PÉŘOVOU NÁPLNÍ
V zájmu zachování optimálních vlastností oděvu s péřovou náplní dodržujte především pokyny ve formě symbolů ošetřování a dalších informací pro údržbu uvedených výrobcem na etiketách všitých do oděvu nebo písemných pokynů předaných prodávajícím. Všeobecně při ošetřování oděvu s péřovou náplní se řiďtě následujícími zásadami:
- Prát v pračce s kapacitou prádla min. 5 kg.
- Prát při teplotě lázně 30'C detergenty vhodné pro peří. (není-li na všité etiketě uvedeno jinak),
nepoužívat změkčovače výrobků.
- Při odstředění používat mírné otáčky k zabránění shluku peří. Mokrý oděv neždímat kroucením.
- Po praní ihned sušit v bubnové sušičce s vloženými 3 tenisovými míčky
(napomáhající načechrání peří).
- Před sušením v bubnové sušičce odstranit díly oděvu, které by mohly být při tomto postupu
sušení poškozeny, např. kapuci s lemováním ze syntetické kožešiny apod.
- Sušení by mělo trvat minimálně 3 hodiny.
- Každé 1/2 hod. výrobek vyndat protřepat, aby se zabránilo shlukování peří.(tvoření chuchvalců).
- Sušení mokrého oděvu zavěšením na ramínku nelze považovat za optimální způsob sušení.
Pokud je zvoleno, je nutno výrobek, zejména v počátku sušení, častěji a intenzivněji protřepávat.
- V průběhu sušení by měl být výrobek obrácen naruby, aby řádně uschnul.
- Neskládat a nevkládat oděv do obalu a nevěšet je ve vlhkém stavu v blízkosti ostatních oděvů.
- Je doporučeno po usušení v bubnové sušičce výrobek ponechat v řádně větrané místnosti 1-2 dny.
- Výrobek Ize chemicky čistit v průmyslové čistírně, pokud je to na etiketě vyznačeno příslušným
symbolem pro chemické čištění.
- Výrobek nežehlit.Vyvarovat se působení bělících prostředků
VÝROBKY SE SYNTETICKOU VÝPLNÍ
- Údržba bund se syntetickou výplní je velmi jednoduchá. Můžete je klidně prát v pračce při nižších teplotách se standardními pracími prostředky, jakož i sušit v sušičce na šetrnějším programu.
- Nepoužívejte aviváž ani změkčovadlo. Důležité je pořádné vysušení, proto můžete cyklus sušení zopakovat i vícekrát.
- Bundy se syntetickou výplní odložte ideálně zavěšené, neskladujte je v kompresních vacích.
- Při péči o bundy se syntetickou výplní se však především řiďte štítkem, který naleznete na výrobku, kde uvádíme podrobné instrukce ke způsobu údržby, čištění a sušení, jelikož instrukce se u jednotlivých produktů mohou mírně lišit.
MEMBRÁNOVÉ MATERIÁLY
- Membránové materiály můžete prát při nižších teplotách a šetrnějších programech. Pokud je to možné, nechte po praní oblečení vymáchat dvakrát.
- Při praní používejte pouze tekuté prací prostředky, ideální speciální prostředky pro membrány. Nepoužívejte aviváž ani změkčovadlo.
- Nežehlete výrobky s membránou !
- Bundy z membránových materiálů ošetřujeme navíc vodoodpudivou úpravou. Tato úprava nemá vliv na nepromokavost bundy, napomáhá však stékání vody po povrchu bundy. Bez této úpravy voda vsákne do materiálu, ale nedostane se přes membránu dál. Bunda používáním, nesprávným praním a jinými vlivy vodoodpudivou vrstvu ztrácí, proto je třeba ji pravidelně obnovovat impregnací, která se da zakoupit v specializovaných prodejnách
- Při péči o produkty s membránou se však především řiďte štítkem, který naleznete na výrobku, kde uvádíme podrobné instrukce ke způsobu údržby, čištění a sušení, jelikož instrukce se u jednotlivých produktů mohou mírně lišit.
ČESKÝ PŘEKLAD NEJČASTĚJŠÍCH CIZOJAZYČNÝCH POKYNŮ
A TEXTŮ NA VŠITÝCH ETIKETÁCH, PŘEKLAD ANGLICKÝCH VÝRAZŮ
SLOŽENÍ ODĚVŮ
shell, outer shell - vrchní (základní) materiál
lining - podšívkaflling
výplň, náplň
CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ
dry clean only - čistit pouze chemicky
professionally dry clean only - profesionální čištění
before dry clean remove leather, trims and buttons - před chemickým čištěním odejmětě
kožené části oděvu a knoflíky
do not remove local stains - neodstraňovat skvrny lokálně, čistit jako celek
PRANÍ
hand wash - prát ručně při teplotě prací lázně do 40'C
hand wash separately - prát ručně odděleně při teplotě prací lázně do 40 C
prát ručně při teplotě prací lázně do 30'C
hand wash cold mashine wash cold - možno prát v pračce při teplotě do 30'C
wash on reverse side - prát naruby
wash inside out - prát rubem navrch
turn inside out to wash - prát rubem navrch
to wash with similar colours - prát s výrobky podobných barevných odstínů
wash with like colours - prát s výrobky podobných barevných odstínů
non colour fast fabric for first washing - nestálobarevný výrobek při prvním praní
no wring or twist - nemáchat a neždímat
do not use fabric softener - nepoužívat aviváž (změkčovadla)
use wool washing powder - používat prací prostředky pro vlnu
hand washing in little warm water with - prát ručně v malém množství vlažné vody
special detergent for down - s čistícím prostředkem na peří
maschine washing with neutral soap with the lightest programing - prát v pračce s použitím neutrálního mýdla a nejšetrnějšího pracího programu
wash it alone - prát samostatněne
do not soak - namáčet
hand wash only in lukeworm water - prát ručně ve vlažném roztoku s neutrálním čistícím prostředkem bez tření nebo mačkání
with neutral detergent without rubbing or wringing out do not use detergents with whitening effect - neperte s čistícím prostředkem obsahujícím bělící a zjasňující složky
BĚLENÍ
no bleach - nebělit, zákaz bělení
do not use chlorine bleach - nepoužívat bělící přípravkyobsahující chlór
ODSTŘEĎOVÁNÍ
do not spin dry - neždímat
spinning reduced - mírné odstřeďování
do not wring - neždimat
dry it hanging far away from heat - sušit v dostatečné vzdálenosti od zdroje tepla
ŽEHLENÍ A NAPAŘOVÁNÍ
use press cloth - žehlit přes pomocnou tkaninu
warm iron, cool iron - žehlit při nízké teplotě (a 1. stupeň, do 100C)
medium iron - žehlit při střední teplotě (na 2. stupeň do 150`C)
iron on on reverse side - žehlit po rubové straně
touch up with warm iron face side only - ošetřujte pouze teplou žehlíicí plochou
do not iron design or print - nežehlit vzor (emblém, výšivku, potisk a pod.)
if decorated, if printed don't iron on - nežehlit zdobení, potisk nežehlit výšivky
do not iron embroideryeasier to iron - snadnější žehlení netřeba žehlit, nemačkavý materiál
SUŠENÍ
shape while wet - výrobek vytvarujte ještě za vhlka
re-shape after washing - po vyprání vytvarovat
dry flat - sušit v rozloženém stavu ve vodorovné poloze
dry promptly - ihned sušit
no tumble dry, do not tumble dry - nesušit v bubnové sušičce
tumble dry at 40 C - sušit v bubnové sušičce do teploty 40 C sušit v bubnové sušičce při nízké teplotě
tumble dry low do not fold if still wet, do not push on sacks - neskládat, nevkládat do obalů a nevěšet
if still wet and do not put it near to other clothes - ve vlhkém stavu nevkládat v blízkosti ostatních oděvů
after the washing shake the garment periodically until completely dried and treat with a waterproofing spray - po praní výrobek pravidelně protřepávat dokud zcela
neuschnea ošetřete impregnačním nástřikem
do not store wet - neskladovat výrobek za vIhka
OSTATNÍ INFORMACE O VÝROBKU
easy care - snadná údržba
keep away from fire - chránit výrobek před přímým zdrojem tepla
the jacket is filled with real goose feathers washed and sterilized - bunda je plněna
pravým husím peřím, které je prané a sterilizované
avoid any contact with sun lotions - zabraňte styku s opalovacími a kosmetickýmy prostředky
Použití a ošetření batohů
Batoh vybírejte dle účelu, ke kterému bude používán a dbejte na to, aby jste ho nepřetěžovali. Uvnitř nenoste ostré předměty, které by ho mohly poškodit. V případě potřeby odstraňte nečistoty kartáčkem či houbou pomoci prostředků vhodných na použité materiály. Nepoužívejte chemikálie ani mycí prostředky s brusným či bělícím efektem. Batoh nesušte u otevřeného ohně ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů. Batoh skladujete na suchém, dobře větraném místě mimo dosah slunečního záření.
Batoh je důležitou součástí výbavy každého turisty, která při dobré péči vydrží dlouhá léta. Jednoduchou údržbu batohu byste měli provést po každé túře, zejména jeho důkladné vysušení. Sušte v dobře větrané místnosti nebo venku ve stínu kompletně do sucha. Uskladnění vlhkého batohu by mohlo vést ke vzniku plísní, které by mohly nenávratně batoh poškodit. Proto je pořádné provzdušnění opravdu nezbytností.
V případě špinavých skvrn použijte jemné mýdlo, hadřík a teplou vodu. Batoh za žádných okolností neperte v pračce a nesušte v sušičce. Čas od času zkontrolujte a pročistěte i ostatní části batohu, zejména zipy, které mohou být náchylné k prachu a písku.
Pokud je batoh vybaven lahvemi či rezervoárem na vodu je nutné provádět po každém použití jejich důkladné čištění a vysoušení. K čištění rezervoáru jsou speciálně určené prostředky a nástroje, které lze dokoupit. V případě nedostatečného ošetřování může dojít k šíření plísní a vodních řas.
Návod na užívání a údržbu spacích pytlů
Spacák skladujte suchý v rozvinutém stavu (nejlépe vyvěšený nebo vodorovně rozprostřený) na suchém místě při relativní vlhkosti do 50 % a teplotě od +10 °C do +40 °C. Ve stlačeném stavu ho nechávejte jen po nezbytnou dobu! Před použitím spacák protřepejte, aby náplň nabyla zpět objem.
PŘI UŽÍVÁNÍ, TRANSPORTU I PŘI SKLADOVÁNÍ VŽDY PEČLIVĚ ZAPÍNEJTE SUCHÉ ZIPY !
Pro dobrou funkci a životnost spirálového zipu je vhodné jeho dráhu-spirálu občas převoskovat parafínem (bílou svíčkou). K impregnaci používejte speciální přípravky. Pro praní používejte pouze speciální tekutá prací mýdla, určená pro péřové, nebo syntetické výplně, a respektujte prací symboly uvedené na výrobku. Před praním zapněte suché zipy zvlášť pečlivě, aby „háčky“ nepoškodily tkaninu či švy! Při praní postupujte šetrně ! Doporučujeme prát ve vaně velmi mírnými pohyby v dostatku vody, po líci i po rubu. Po praní vanu vypusťte, ale nevytahujte spacák z vany, pouze z něj jemně vymačkejte vodu. Pak napusťte novou vodu a máchejte opět velmi mírnými pohyby. Pokud se vám jeví jedno máchání nedostatečné, opakujte vypuštění vany a proveďte obdobně druhé máchání v nové vodě. Po vypuštění vany
a jemném vymačkání vody začněte šetrně rolovat od nohou spacák po dně vany a jemně vytlačovat vodu až po kapuci. Vytvořený válec rozložíte vodorovně ve stínu na vzduchu, třeba na kovovém rozkládacím sušáku (pro urychlení sušení můžete předtím spacák opatrně odstředit v pračce s dostatečně velkým bubnem, ale dbejte na pečlivé a rovnoměrné rozprostření spacáku po obvodu bubnu, aby netřel o dvířka, těsnění a podobně). Sušte pozvolně při teplotě do 30 °C ! Nevystavujte sálavému teplu ! Občas spacák protřepejte, aby náplň získala původní objem. Sušení může trvat několik dní.
Návod na užívání a údržbu karimatek
Matraci používejte na rovném povrchu zbaveném ostrých předmětů. Po otevření ventilu nechte matraci samovolně nafouknout, matraci potom dofouknutím ústy dohustěte. Nepoužívejte zdroje stlačeného vzduchu ani hustilky, mohlo by dojít k poškození matrace. Matraci nevystavujte přímému slunečnímu záření, otevřenému ohni a vysokým teplotám. Matraci nepokládejte na ostré a horké předměty, může tak dojít k jejímu poškození. Součástí balení našich karimatek je proto i sada pro opravu, kde najdete manuál s podrobnými instrukcemi.
Údržba a skladování: Údržba a péče o karimatku není náročná, v závislosti na typu karimatky však má jistá pravidla. Matraci skladujte s otevřeným ventilem na suchém a dobře větraném místě mimo dosah slunečního záření. Nečistoty doporučujeme odstranit kartáčem pomocí k tomu určených prostředků. Zabraňte styku matrace s oleji, ropnými produkty, chemikáliemi, repelenty a přípravky na opalování. Matraci lze čistit jen podle uvedených pokynů, jinak může dojít k jejímu poškození. Po použití karimatky ji vysušte do sucha v dobře větraném prostoru nebo venku ve stínu. Sluneční svit by mohl materiál degradovat. Uskladnění vlhké karimatky by mohlo vést ke vzniku plísní, které by mohly nenávratně poškodit materiál. Proto je pořádné provzdušnění opravdu nezbytností.
Návod na užívání a údržbu stanů
Před použitím stanu doporučujeme si cvičně vyzkoušejte jak váš nový stan rozložit a složit.
POZOR ! Váš stan po rozložení vždy zajistěte kolíky nebo závažím, při větrném a deštivém počasí nenechávejte stan bez dozoru. Může dojít k jeho poškození nebo k poranění osob. V případě sněžení je nutné průběžně sníh sklepávat ze střechy. V žádném případě nepřepínejte tah látky (zvláště u nových střech). Může dojít k povolení švů a následně i k pronikání vody. Stany jsou konstruovány jako dočasné přístřešky. Nejsou vhodné pro trvalé rozložení na dlouhou dobu. Textilní střecha není odolná proti ohni a žáru. V prostoru stanu nezakládejte oheň ani nezapalujte gril. Konstrukci stanu nezatěžujte žádným dodatečným způsobem, jako například zavěšováním předmětů atd.
V případě nafukovacích stanů vždy používejte přiloženou (je-li součástí balení) nebo výrobcem doporučenou pumpu nebo kompresor !
Nikdy neskladujte mokrý stan, opláštění a konstrukci vždy důkladně vysušte. V určitých povětrnostních podmínkách může nastat kondenzace uvnitř vašeho stanu. Abyste předešli k jejímu vzniku, je nutné odložit vlhké oblečení atd., zvýšit větrání nebo postavit váš stan na podlážku z PVC. Po použití zůstává v tkaninách zbytková vlhkost, nechejte stan vždy co nedříve doschnout, nejlépe v suché místnosti. Uložíte-li vlhký stan, hrozí poškození tkaniny.
Intenzivní UV záření má, negativní vliv na životnost syntetických tkanin. Vnější plášť stanu je proto opatřen UV ochranou, která účinek záření eliminuje. Pokud je to možné, nevystavovat stan dlouhodobému působení UV záření. V zájmu prodloužení životnosti doporučujeme UV ochranu tkaniny vnějšího pláště po čase obnovit. Prostředky pro obnovu UV ochrany tkanin jsou k dostání ve specializovaných obchodech.
ROZLOŽENÍ A UKOTVENÍ STANU
Při stavbě stanu je nezbytné řídit se pokyny v přiloženém manuálu, které jsou pro jednotlivé modely stanů individuální. Stavba všech stanů by však v zásadě měla probíhat dle podobného, obecného postupu. Po výběru vhodného místa vyjměte z obalu stanu všechny jeho součásti a rozložte je na zem. Promyslete si požadovanou polohu stanu a podle ní rozložte hlavní plachtu (podlážku). Stan vypínat se zavřenými vchody ložnice a tropika. Hrozí, jinak, poškození okolní tkaniny a zipů stanu Než ji však začnete rozbalovat úplně, ukotvěte zatím provizorně její krajní část pomocí kolíků, abyste zabránili komplikacím spojeným s větrem. Vyrovnejte a upravte pozici hlavní plachty, na zadní straně ji můžete připevnit kolíky již definitivně. Jinde po obvodu stanu tak ale nečiňte, dokud nevztyčíte vzpěry. Pokud byste podlážku zafixovali dříve, provlékání prutů by bylo obtížné. Kolíky zasouvejte do země pod úhlem 45°. Pro jejich ukotvení použijte gumovou paličku, kladivo, nebo obyčejný vhodný kámen. Pruty by měla pláštěm provlékat jedna osoba, a to nejlépe v sedě na zemi. Prut jednoduše tlačte dovnitř určeného otvoru a tahejte přes něj látku. Teprve po provlečení všech prutů je zároveň zdvihněte a zafixujte k podlážce, tím se prohnou do určeného tvaru. Pomocí kolíků zafixujte nejprve přední část stanu, a až poté boční stěny. Rodinné stany s laminátovou konstrukci stavět ve více lidech, při zvedaní tropika jen jedním prutem hrozí jeho poškození.
Nestavět stany bez vhodné ochranné podlážky ( footprint ) v místech, kde můžete poškodit podlážku ložnice (např. na štěrku). Při nepříznivém počasí použit dodatečné kotvení pomocí kotvicích šňůrek. Ocelové konce prutů stanů doporučujeme při přepravě dodatečně obalit ochranným materiálem, hlavně u velkých konstrukci se může se stát, že při neopatrné manipulací bez dodatečného obalu hrozí poškození zbytku stanu ocelovými konci.
POKYNY TÝKAJÍCÍ SE ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBY
Plachta stanu je vyrobena z nepromokavého materiálu. Pro zamezení promoknutí plachty se nedotýkejte při deštivém počasí její vnitřní strany. V obdobích slunečného počasí nenechávejte stan rozložen déle než 6-8 týdnů. Mohlo by dojít k vyblednutí a oslabení vnějšího povrchu plachty. Stan příliš nenapínejte, aby nedošlo vlivem větru a počasí k jeho poškození. Na stan neaplikujte žádné prostředky proti hmyzu a nepoužívejte je ani uvnitř stanu. Při balení musí být stan naprosto suchý pro zamezení hniloby. Stan čistěte měkkou houbou a mýdlovou vodou. Nikdy neperte stan v pračce a nepoužívejte chemické čističe. Vlivem slunečního UV záření může dojít k opotřebení plachty. V tomto případě můžete stan opravit aplikací impregnačního spreje nebo nátěru, který bude chránit před promoknutím. Před uložením na delší dobu je nutné stan vyčistit a řádně vysušit. Po dobu sušení nesmí být stan vystaven sálavému teplu (hlavně se nesmí sušit nad otevřeným ohněm nebo v blízkosti tepelných zdrojů). Pokud není možno vysušení provést ihned, je nutné tak učinit při nejbližší možné příležitosti. Skladujte stan na suchém místě.
Stan skladujte v suchu při relativní vlhkosti do 60 % a teplotě v rozmezí od +5 °C do +40 °C Pro dobrou funkci a trvanlivost zipů a stahovacích šňůrek je vhodné občas převoskovat jejich dráhu parafínem (např. svíčkou).
OPRAVA POŠKOZENÍ STANU
Nejčastějším poškozením stanu je protržení látky. Pro okamžité použití je vhodné mít při sobě opravné sady na stany, které ihned vyřeší problém, zajistí záplatu, a tím zamezí dalšímu zvětšování díry. V případě poškození stanové tyčky je vhodné mít při sobě náhradní, které odpovídají potřebám vašeho stanu. V případě nafukovacích stanů je vhodné mít při sobě náhradní vzduchovou duši. Také doporučujeme lepidlo na švy, což je nejproblematičtější místo stanu, přes které
se může do stanu dostat voda. Záruční podmínky se nevztahují na závady vzniklé: zaviněním uživatele tj. poškození výrobku neodbornou opravou, nesprávnou montáží, nesprávnou údržbou, mechanickým poškozením, opotřebením dílů při běžném používání (např. gumové a plastové části, pohyblivé mechanismy, atd.), neodvratnou událostí, živelnou pohromou, dlouhodobým působením silného UV záření, neodbornými zásahy nesprávným zacházením, či nevhodným umístěním, vlivem nízké nebo vysoké teploty, neúměrným tlakem a nárazy, úmyslně pozměněným designem, tvarem nebo rozměry.
Návod na užívání a údržbu láhvy, rezervoárů
Láhve, termosky / termohrnky ( materiál: nerezová ocel, slitiny hliníku, plast, silikon ):
Nepoužívat v mikrovlnné troubě ani v mrazáku.
Nepoužívat pro nápoje sycené CO2.
Před prvním použitím je třeba láhev/termosku vymýt.
Zvyšování tlaku může způsobit vyražení zátky značnou silou.
Pozor na zkvašení sladkých nápojů v uzavřené láhvi/termosce (dochází ke zvýšení tlaku a poškození zátky).
Je-li to možné, vyhněte se používání nádoby na dětskou stravu obsahující horké mléko. Může dojít k rychlému vývoji bakterií a ke kvašení.
Použijete-li nádobu pro mléko nebo dětskou stravu, zajistěte, aby se tak stalo pouze na krátkou dobu, a vždy ji po použití pečlivě vymyjte.
Nádobu je možno mýt v myčce nádobí, pokud je doporučeno výrobcem.
Při ručním mytí vždy použijte mycí prostředek a poté láhev/termosku řádně vypláchněte čistou vodou.
Termosku předehřejte pomocí horké vody nebo ochlaďte studenou. Déle udrží teplotu.
K čištění rezervoáru jsou speciálně určené prostředky a nástroje, které lze dokoupit. V případě nedostatečného ošetřování může dojít k šíření plísní a vodních řas.